Dom, Zdrowie

Dlaczego warto regularnie badać się u ginekologa

Dlaczego warto regularnie badać się u ginekologa

Wizyta u ginekologa może wywoływać niepokój, ale jest również ważnym elementem utrzymania zdrowego stylu życia i kontaktu z pacjentem. Wiedza o swoim ciele i poznanie tego, co jest normalne i nienormalne, ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia, ale pójście do ginekologa po raz pierwszy może być przerażające.

Myśl o noszeniu tych cienkich szpitalnych fartuchów i posiadaniu kogoś, kto zbada twoje intymne części, może brzmieć okropnie! Ale możesz mieć pewność, że nie wizyta u ginekologa jest bardziej przerażająca dla twojego zdrowia niż wyjazd.

Twoja pierwsza wizyta u ginekologa może się odbyć w dowolnym momencie w wieku od 13 do 15 lat. Coroczne badanie jamy brzusznej i piersi zwykle rozpoczyna się w wieku 19 lat, a coroczne badanie cytologiczne powinno rozpocząć się w wieku 21 lat. Są to ważne aspekty wyrastania na zdrową kobietę i utrzymanie tego zdrowia.

Poniżej wymieniono niektóre z najważniejszych powodów, dla których warto odwiedzić ginekologa.

1. Poznaj swoje ciało

Wiedza o tym, jak działa twoje ciało, pomoże ci zrozumieć, czy działa prawidłowo , czy też jest jakiś problem. To samo dotyczy twojego układu rozrodczego. Jeśli wiesz, jak to działa, łatwiej będzie ustalić, czy jest jakiś problem. Coroczne badania kontrolne mogą zdiagnozować i leczyć problemy, zanim się pogorszą, i pomogą lepiej rozpoznać, kiedy coś jest nie tak.

2. Dowiedz się o menstruacji

Bycie kobietą oznacza, że ​​będziesz miesiączkować, a dokładnie wiedząc, z czym to się wiąże i czy masz normalne miesiączki, możesz porozmawiać z lekarzem ginekologiem. Jeśli twoje miesiączki stają się nieregularne lub krwawisz przez długi czas, będziesz chciał zrobić to wcześniej niż później. Brak sprawdzenia i załatwienia tych problemów może wpłynąć na twoją zdolność do posiadania dzieci w późniejszym życiu.

Pamiętaj jednak, że nieregularne miesiączki mogą być bardzo normalne w przypadku młodych dziewcząt, dlatego tak ważne jest, aby sprawdzić je u lekarza! Zawsze istnieje możliwość, że nieregularny okres oznacza coś poważniejszego; jednak możliwe jest również, że twoje ciało po prostu dostosowuje się do twoich hormonów i cyklu. Wizyta u lekarza zapewni Ci w tym przypadku spokój, co jest bezcenne!

3. Dowiedz się więcej o kontroli urodzeń

Aktywność seksualna oznacza, że ​​możesz chcieć podjąć środki zapobiegające niechcianej ciąży, a kontrola urodzeń jest najlepszą metodą osiągnięcia tego celu. Rozmowa ze swoim ginekologiem da Ci wyobrażenie o tym, co będzie najlepsze dla Ciebie i Twojego partnera.

4. Dowiedz się więcej o infekcjach przenoszonych drogą płciową
Infekcje przenoszone drogą płciową (STI) to wirusy lub bakterie, które są przenoszone z jednej osoby na drugą z jej genitaliów – ale nie zawsze muszą być przenoszone z genitaliów na genitalia. Możesz również zarazić się dotykając zarażoną osobę ręką lub ustami. Jeśli zachorujesz na chorobę przenoszoną drogą płciową, Twój ginekolog zdiagnozuje ją i leczy tak, aby nie powodowała szkodliwych uszkodzeń.

5. Zapobiegaj problemom, zanim się zaczną lub zanim się pogorszą
Życie może być nieprzewidywalne, a problemy zdrowotne mogą pojawić się w każdej chwili. Podczas gdy niektóre problemy pojawią się nieoczekiwanie, istnieją inne problemy, które można przewidzieć i leczyć w miarę upływu czasu. Zmiany stylu życia i diety mogą pomóc w zapobieganiu poważnym problemom, a Twój ginekolog może udzielić Ci najlepszych porad, jak osiągnąć te zmiany.
Jeśli już odczuwasz dyskomfort lub problemy, umówienie się na wizytę może zapobiec pogorszeniu się problemu. Dzięki regularnym corocznym wizytom możliwe jest zdiagnozowanie raka na wczesnym etapie , co zwiększa Twoje szanse na walkę i przezwyciężenie choroby.

Wskazówki, które pomogą Ci uspokoić nerwy

Praktycznie każdy jest zdenerwowany u ginekologa
Nie ma znaczenia, czy to twój pierwszy czy setny raz, bycie u lekarza może stresować prawie każdego.

Głębokie wdechy i przypominanie sobie, że są profesjonalistami, pomogą złagodzić niepokój. Przypominanie sobie, że nie jesteś pierwszym ani ostatnim pacjentem, którego widzieli, również może pomóc.

Lekarze nie chcą, abyś się denerwował
Większość lekarzy nie chce, abyś się bał, gdy jesteś w gabinecie Ginekolog Warszawa Żoliborz. Ich zadaniem jest sprawienie, żebyś poczuł się lepiej.

Zadawanie pytań i bycie szczerym o swoich uczuciach i obawach może znacznie pomóc i zmniejszyć niepokój związany z wizytą. Bycie poinformowanym jest korzystne.

Nie wstydź się zadawać pytań. Lekarze nie mogą udostępniać Twoich danych innym osobom ze względu na przepisy dotyczące prywatności, więc to, o czym porozmawiasz ze swoim ginekologiem, pozostanie między wami.

Bez względu na to, co myślisz o wizycie u ginekologa, warto dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Upewnij się, że podejmujesz kroki niezbędne do zdrowego i szczęśliwego życia jako kobieta!

By Adrianna Szczepaniak

Dziennikarka