Dom

Cechy pracy z płytami gipsowo-kartonowymi

Cechy pracy z płytami gipsowo-kartonowymi

Płyty gipsowo-kartonowe wymagają dość ostrożnego podejścia do tego procesu. Na przykład takich arkuszy nigdy nie można przechowywać układając je na boku przy ścianie – prowadzi to do ich deformacji. Płyty gipsowo-kartonowe należy przechowywać tylko w pozycji poziomej, ostrożnie układając arkusze w stos.

Podczas instalowania metalowej ramy upewnij się, że krok montażu profilu montażowego nie przekracza ustalonego (to jest 500 mm), w przeciwnym razie GCR zacznie się odkształcać z czasem pod własnym ciężarem. Arkusze płyt kartonowo-gipsowych są mocowane do ramy za pomocą specjalnych śrub gwintowanych, a szwy między arkuszami są wypełnione kitem. Po wyschnięciu ostatnią powierzchnię sufitu traktuje się papierem ściernym, podkładem i warstwą wykończeniową. Specjalistów znajdziesz na stronie https://www.duer.pl/.

Cechy pracy z płytami gipsowo-kartonowymiPonieważ sufit GCR koniecznie wymaga wykończenia, lepiej wybrać arkusze odporne na wilgoć. Prace malarskie wymagają odpowiedniego nawilżenia podłoża, a jeśli jest ono zbyt podatne na wilgoć, wszystkie prace zakończą się niepowodzeniem: wkrótce po wyschnięciu płyta gipsowo-kartonowa zacznie pękać i może ulec deformacji.

Zwykłą płytę gipsowo-kartonową należy wybierać tylko w przypadkach, w których elastyczność materiału jest jednym z kluczowych kryteriów.

Po szpachlowaniu przeprowadza się malowanie płyt gipsowych farbami dyspersyjnymi i emulsyjnymi na bazie wody. Ale olej i inne farby na bazie rozpuszczalników nie nadają się do tych celów.

Czytaj więcej: Właściwa instalacja płyt kartonowo-gipsowych własnymi rękami.

Cechy instalacji sufitów podwieszanych

Podstawą sufitu podwieszanego jest lekka rama wykonana z metalowych profili, która najczęściej przybiera formę kratownicy. Same moduły są najczęściej mocowane na dwa sposoby – ukrywając lub nie ukrywając ramy. (przeczytaj także: Jak wykonać instalację na suficie podwieszanym. Warto to wiedzieć, przeprowadzając remont.

W pierwszym przypadku elementy gęsto przylegają do siebie, tworząc pojedynczą wstęgę, ale ta metoda mocowania jest technicznie bardziej skomplikowana w montażu i naprawie.

W drugim przypadku, gdy powierzchnia sufitu pozostaje, jakby podzielona na sektory, metoda instalacji jest prostsza w wykonaniu. Ponadto każdy element jest niezależny od pozostałych iw razie potrzeby można go wymienić w ciągu kilku minut. Niektóre nowoczesne moduły na krawędziach mają specjalne stopnie lub szczeliny do mocowania do profilu ramy.

By Adrianna Szczepaniak

Dziennikarka